Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

13.04.2017

Все що потрібно знати про маркування стабілітронів

Зміст

Маючи вдома радіоелектронну лабораторію, можна своїми руками зробити різноманітні пристосування для електрообладнання або самі прилади, що дозволить значно заощадити на покупці техніки. Важливим елементом багатьох електричних схем приладів є стабілітрон.

Такий елемент (smd, смд) є необхідною частиною багатьох електросхем. Завдяки широкій області застосування, стабілітрон має різну маркування. Маркування, нанесена на корпус такого діода, дає докладну, але зашифровану інформацію про даному елементі. Наша сьогоднішня стаття допоможе вам розібратися в тому, яка колірна маркування зустрічається на корпусі (скляному і немає) імпортних стабілітронів.

Що являє собою даний елемент електричних схем

Перш ніж приступити до розгляду питання про те, яка колірна маркування таких елементів існує, потрібно розібратися, що це таке взагалі.

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Вольт-амперна характеристика стабілітрона

Стабілітрон являє собою напівпровідниковий діод, який призначається для стабілізації в електросхемі постійної напруги на навантаженні. Найбільш часто такий діод використовується для стабілізації напруги в різних джерелах живлення. Цей діод (smd) має ділянку з зворотного гілкою вольт-амперної характеристики, яка спостерігається в області електричного пробою.

Маючи таку область, стабілітрон в ситуації зміни параметра струму, що протікає через діод від ІСТ.ХВ до ІСТ.МАКС практично не спостерігається змін показника напруги. Цей ефект застосовується для стабілізації напруги. У ситуації, коли до смд підключена паралельно навантаження RH, тоді напруга діода буде залишатися постійним, причому в зазначених межах зміни струму, поточного через стабілітрон.

Зверніть увагу! Стабілітрон (smd) здатний стабілізувати напругу вище 3,3 Ст.

Крім смд існують ще й стабистроны, які включаються при прямому включенні. Вони застосовуються в ситуації, коли є необхідність стабілізувати напругу в певному діапазоні. Звичайний діод можна використовувати тоді, коли потрібно стабілізувати напругу в діапазоні від 0,3 до 0,5 Ст. Область їх прямого зміщення спостерігається при падінні напруги до 0,7 – 2v. При цьому воно практично не залежить від сили струму. Стабисторы у своїй роботі застосовують пряму гілка вольт-амперної характеристики.

Їх також слід включати при прямому підключенні. Хоча це буде не найкраще рішення, оскільки стабілітрон в такій ситуації буде більш ефективний.

Стабисторы, як і smd, виготовляються часто з кремнію.

Стабілітрони маркують по їх основним характеристикам. Ця маркування має наступний вигляд:

 • UСТ. Ця маркування означає номінальна напруга стабілізації;
 • ?UСТ. Означає відхилення показника напруги номінального напруги стабілізації;
 • ІСТ. Позначає струм, який протікає через діод при номінальній напрузі стабілізації;
 • ІСТ.ХВ — мінімальне значення струму, що тече через стабілітрон. При цьому значенні такої smd діод буде мати напругу в діапазоні UСТ ± ?UСТ;
 • ІСТ.МАКС. Означає максимально допустиму величину струму, що може протікати через стабілітрон.

Така маркування важлива при виборі елемента під певну електросхему.

Позначення роботи елемента електросхеми

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Схематичне позначення стабілітрона

Оскільки стабілітрон являє собою спеціальний діод, то його позначення не відрізняється від них. Схематично smd позначається наступним чином:

Стабілітрон, як і діод, має у своєму складі катодний і анодний частина. З-за цього є пряме та зворотне включення даного елемента.

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Включення стабілітрона

На перший погляд, включення такий діод має неправильне, адже він повинен підключатися «навпаки». У ситуації подачі на смд зворотної напруги спостерігається явище «пробою». В результаті чого напруга між його висновками залишається незмінним. Тому він повинен бути послідовно підключений до резистора з метою обмеження проходить через нього струму, що буде забезпечувати падіння «зайвого» напруги від випрямляча.

Зверніть увагу! Кожен діод, призначений для стабілізації напруги, має своїм напругою «пробою» (стабілізації), а також має свій робочий струм.

З-за того, що кожен стабілітрон володіє такими характеристиками, для нього можна розрахувати номінал резистора, який буде підключатися з ним послідовно. У імпортних стабілітронів їх напруга стабілізації представлено у вигляді маркування, нанесена на корпусі (скляному або немає). Позначення такого діода smd завжди починається з BZY… або BZX…, а їх напруга пробою (стабілізації) має маркування V. Наприклад, позначення 3V9 розшифровується як 3.9 вольта.

Зверніть увагу! Мінімальна напруга для стабілізації в таких елементів складає 2 Ст.

Принцип функціонування стабілізаційних діодів

Незважаючи на те, що смд схожий на діод, він по суті є іншим елементом електросхеми. Звичайно, він може виконувати функцію випрямляча, але зазвичай використовується для стабілізації напруги. Цей елемент здатний підтримувати в ланцюзі постійного струму постійна напруга. Це його принцип роботи застосовується в харчуванні різного радіотехнічного обладнання.

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Стабілітрон і діод

Зовні смд дуже схожий на стандартний напівпровідник. Схожість зберігається і в конструкційні особливості. Але при позначенні такого радіотехнічного елемента, на відміну від діода, на схемі ставиться літера Р.

Якщо не вдаватися у математичні розрахунки і фізичні явища, то принцип функціонування smd буде достатньо зрозумілим.

Зверніть увагу! При включенні такого smd діода потрібно дотримуватися зворотну полярність. Це означає, що підключення проводиться анодом до мінуса.

Проходячи через цей елемент, невелика напруга ланцюга провокує сильний струм. При збільшенні зворотної напруги струм так само зростає, тільки в цьому випадку його зростання буде спостерігатися слабо. Доходячи до позначки, вона може бути будь-якою. Все залежить від типу пристрою. При досягненні відбувається «пробій». Після того, що сталося «пробою» через smd починає текти зворотний струм великого значення. Саме в цей момент і починається робота даного елемента до часу перевищення його допустимої межі.

Як відрізнити стабілізаційний діод від звичайного напівпровідника

Дуже часто люди задаються питанням, як можна відрізнити стабілітрон від стандартного напівпровідника, адже, як ми з’ясували раніше, обидва елементи мають практично ідентичну позначення на електросхемі і можуть виконувати схожі функції.

найпростішим способом відрізнити стабілізаційний напівпровідник від звичайного є використання схеми приставки до мультиметру. З його допомогою можна не тільки відрізнити обидва елементи один від одного, але і виявити напруга стабілізації, яке характерно для даного смд (якщо воно, звичайно, не перевищує 35В).

Схема приставки мультиметра є DC-DC перетворювач, в якій між входом і виходом є гальванічна розв’язка. Ця схема має наступний вигляд:

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Схема приставки мультиметра

В ній генератор з широтно-імпульсною модуляцією виконується на спеціальній мікросхемі МС34063, а для створення гальванічної розв’язки між вимірювальною частиною схеми і джерелом живлення контрольне напруга слід знімати з первинної обмотки трансформатора. Для цієї мети є випрямляч на VD2. При цьому величина для вихідної напруги або струму стабілізації встановлюється шляхом підбору резистора R3. На конденсаторі С4 відбувається виділення напруги приблизно в 40В.

При цьому перевіряється смд VDX і стабілізатор для струму А2 будуть формувати параметричний стабілізатор. Мультиметр, який підключили до висновків Х1 і Х2, буде вимірювати на даному стабілітроні напруга.

При підключенні до катода «-«, а анода до «+» діода, а також до несимметричному смд мультиметра, останній покаже незначне напруження. Якщо підключати в зворотній полярності (як на схемі), то в ситуації зі звичайним напівпровідником прилад буде реєструвати напруга близько 40В.

Зверніть увагу! Для симетричного смд напруга пробою буде з’являтися при наявності будь-якої полярності підключення.

Тут трансформатор Т1 буде намотаний на торообразном феритовому сердечнику з зовнішнім діаметром 23 мм Така обмотка 1 буде містити 20 витків, а друга обмотка — 35 витків дроту ПЕВ 0,43. При цьому важливо при намотуванні укладати виток до витка. Слід пам’ятати, що первинна обмотка йде на одній частині кільця, а друга – на інший.

Проводячи налаштування приладу, підключіть резистор замість smd VDX. Цей резистор повинен мати номінал 10 кОм. А опір R3 потрібно підбирати для того, щоб домогтися напруги в 40В на конденсаторі С4

Ось так можна з’ясувати, стабілітрон у вас або звичайний діод.

Докладно про колірної маркування стабілізуючого діода

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Маркування стабілітрона

Будь діод (стабілітрон і т. д.) на своєму корпусі містить спеціальну маркіровку, яка відображає те, який матеріал використовувався для виготовлення кожного конкретного напівпровідника. Таке маркування може мати наступний вигляд:

 • літера або цифра;
 • буква.

Крім цього маркування відображає електричні властивості і призначення приладу. Зазвичай за це відповідає цифра. Буква, в свою чергу, відображає відповідну різновид пристрою. Крім цього маркування містить дату виготовлення і умовне позначення виробу.

Маркування стабілітронів: детальний опис . 1posvetu.ru

Приклад маркування мікросхем

Крім цього є ще й колірна маркування. Вона існує в декількох варіантах, але найбільш часто використовується японська маркування (JIS-C-7012). Позначення кольорового маркування наведені у наступній таблиці.

Колірна маркування стабілітрона

В ній:

 • перша смужка позначає тип пристрою;
 • друга – напівпровідник;
 • третя – що це за прилад, а також, яка у нього провідність;
 • четверта — номер розробки;
 • п’ята — модифікація пристрою.

Короткий опис статті: знайти мікросхему з маркування Маркування стабілітронів: що означає і який буває. Що являє собою стабілітрон. Чим стабілітрон відрізняється від діодів і як можна відрізнити його від

Джерело: Маркування стабілітронів: детальний опис | 1posvetu.ru

Також ви можете прочитати